100 Lecie Praw Wyborczych Kobiet.

1 grudnia 2018

W 2018r w listopadzie Józef Piłsudski, ówczesny Naczelnik Państwa, podpisał Dekret, w którym znalazły się dwa artykuły mówiące o uzyskaniu praw wyborczych przez kobiety, oraz prawa do edukacji i pracy. W temacie równouprawnienia kobiet jednakże, wciąż istnieją bariery uniemożliwiające kobietom swobodne wejście do świata polityki  oraz niemożność realizacji  przyznanych praw w poszczególnych dziedzinach  naszego życia. Posłużę się przykładami:

 1. Równa płaca za wykonywaną tę samą pracę przez mężczyzn i kobiety.
 2. Równoprawne funkcjonowanie osób starszych w mediach. Media powinny oswajać społeczeństwo  z tematem starzenia oraz potrzebami osób starszych.
 3. Życie bez przemocy wobec kobiet i dzieci.
 4. Jednakowy podział obowiązków domowych i ról opiekuńczych wobec dzieci sprawowany przez obojga rodziców
 5. Podkreślam szczególnie ten punkt: Solidarność kobieca i nie tylko na szczeblu biznesowym.
 6. Zwiększanie własnej samoświadomości wobec osobistego wpływu na poprawę naszych życiowych wyzwań,  wzajemna pomoc kobiet, w drodze do wspólnie ustanowionego celu.
 7. Zwiększony udział kobiet we władzach ustawodawczych.
 8. Prawo do godnego starzenia, pomoc instytucji państwowych w sprawowaniu opieki nad osobami starszymi( w większości to kobiety opiekują się osobami starszymi w związku z dłuższym życiem)
 9. Prawo do pobierania wypracowanych dwóch emerytur nie obciążonych podatkiem, również po zmarłym  współmałżonku (kobiety żyją 7-8 lat dłużej od mężczyzn)
 10. Edukacja, która umożliwi rozwój w sferze myślenia dotyczący demokratycznej aktywności obywatelskiej, równej dla młodzieży obojga płci.

Myślę sobie, że większość kobiet będąca w mojej grupie wiekowej 50, 60 plus przez lata zmagała się i była skoncentrowane na łączeniu obowiązków macierzyńskich z pracą, niewiele z nas dysponowało wolnym czasem na pasje, rozwój osobisty, nie mówiąc już o udzielaniu się w sferze politycznej.

Należałoby zastanowić się w jaki sposób, w dzisiejszych czasach usunąć bariery, uniemożliwiające równy udział kobiet w decyzyjnym sprawowaniu władzy w polityce, oraz zachęcać kobiety do rozwoju ruchów kobiecych, wpływających na udział kobiet w partiach politycznych tworząc silniejszą reprezentację w parlamencie.

Ze swojej strony, staram się chociażby w minimalnym stopniu wpływać na losy kobiet  dojrzałych, przez propagowanie, biorąc udział w manifestacjach, akcjach medialnych promujących istnienie i zauważenie nas starszych kobiet w przestrzeni.

Kobiet, które mają odchowane dzieci, przebywają na emeryturze,  realizują swoje zainteresowania i na pewno część z nich odnalazłaby pasję do sprawowania polityki, lecz przywiązana jest do stereotypu pasywności i nieśmiałości na przestrzeni minionych lat.

Kobiety, na pewno mogą zmienić politykę na mniej agresywną, bardziej zadaniową, konkretną, mamy więc razem, jeden wspólny interes,  wspierać te z nas, które posiadają odpowiednie kwalifikacje, pasje upoważniające do uczestnictwa w zmianach politycznych.

Zachęcam kochane kobiety, abyśmy stanowiły dla siebie oparcie w drodze do realizacji należnych nam praw, inspirujmy się wzajemnie!!!

 

obrazek wyróżniający, źródło 

Komentarze

 1. Jolanta Strażyc napisał(a):

  Świetny post, wspaniały blog. Cieszę się, że Cię spotkałam. Pozdrawiam serdecznie 🙂

 2. Margot napisał(a):

  No właśnie – dokumenty, dekrety, a życie życiem. Ciągle niezałatwione sprawy. Smutne to 🙁 . Kisses – Margot 🙂 )))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *