Bardzo Ważne: Phenomenal Us Challenge 35 Widzialne Fenomenalne

10 grudnia 2018

W odpowiedzi na dzisiejsze wyzwanie naszej grupy na FB Phenomenal Us.

Kobieca aktywność  XIX   wieku wyrażała się prowadzeniem gospodarstwa domowego, dbałością o wszystkich domowników oraz co raz częstszym podejmowaniem  pracy zawodowej  W XX/XXI  wieku kobiety zdobywają wiedzę potrzebną do wykonywania pracy zawodowej, poszerzają i dokształcają się również w innych dziedzinach życia, chcą być wszechstronne, ambitne godząc pracę zawodową z rolą matki, żony. Nic dziwnego, że my teraźniejsze kobiety 50, 60, 70….letnie w obliczu narzucanym nam ograniczeniom kulturowym i zmieniającym się nam przez lata rolom społecznym, obecnie czujemy się niezauważane, pomijane we współczesnym społeczeństwie.

Domena czasów promująca przez media trendy modowe zafiksowane na kulcie młodości, dążenia do uzyskania nierealnego piękna zewnętrznego (w necie znalazłam określenie, terror piękna ) jako wartości nadrzędnej, nie  ułatwia nam  dojrzałym kobietom równoprawne funkcjonowanie w świecie mediów, które mogłyby edukować, popularyzować, oswajać społeczeństwo z wizerunkiem nas ludzi starszych aż do późnej starości. Zdecydowanie brakuje równowagi tych tematów w przekazach medialnych.

Czyżby dojrzewanie człowieka w kolejnych dekadach życia, polegające na przeżywaniu procesów biologicznych, psychicznych, składających się na obniżenie wydolności naszego organizmu, prowadząc w rezultacie do starości jest tematem tabu, tematem niemodnym, wstydliwym, zakazanym?

 Przybywa co raz więcej ludzi starszych dbających o zdrowy styl życia, realizują swoje pasje, pracują będąc na emeryturze, dbają o wizerunek w kwestii mody, zatem rosną modowe potrzeby rynkowe naszej grupy wiekowej, ale niestety, są one niedostrzegane przez osoby pracujące w sferze marketingu.

 Na wybiegach modowych, ubrania dla kobiet 50, 60, 70 plus prezentują młode dziewczyny 20 letnie, które są bardzo szczupłe a ich figury znacznie odbiegają od fizjologicznej postawy kobiet w wieku 50, 60 ,70 plus…. w związku z czym uznaję totalny brak prezentacji trendów modowych dla naszych starszych grupy wiekowych. W magazynach modowych brak informacji, porad dotyczących wyglądu starszych osób. Do dzisiaj nie zrozumiałym jest dla mnie fakt, dlaczego np. kremy pielęgnujące dla kobiet starszych, reklamują w przekazach medialnych młode dziewczyny, czyżby zabrakło chętnych starszych pań do prezentowania kosmetyków, nie sądzę.

Zwróciłam uwagę na fakt, że osoby starsze  od czasu do czasu pojawiają się w mediach jedynie w charakterze klienta kupującego leki, suplementy i witaminy wzmacniające organizm.

Kochane kobiety, 50,60, 70….plus, tymczasem w oczekiwaniu na zmiany w tej sferze naszego życia, ubierzmy się w pogodę ducha, uśmiech, który oczom doda blasku a naszym zmarszczkom uroku. Babska solidarność 🙂

My kobiety dojrzałe cieszymy się życiem, korzystamy z nowinek technologicznych, podążamy za własnym stylem życia,  realizujemy nasze pasje, rozwijamy naszą wiedzę, żyjemy pełnią życia bo jesteśmy pełnoprawnymi obywatelami naszego społeczeństwa i państwa. Państwa, które ma obowiązek dbać o równość i wyrównanie szans w życiu publicznym, społecznym wszystkich obywateli, bez względu na wiek.

Mam nadzieję, że przyłączając się do grupy blogerek promujących projekt ( w formie zabawy modą) oswajania społeczeństwa z godnym przyjmowaniem kolejnego etapu naszego życia czyli  starzenia,  dorzucę mały kamyczek, zmieniający status nas starszych kobiet na bardziej Zauważalny, Widzialny w społeczeństwie, pisząc o problemie na blogu.

 

Kocham życie z wszystkimi jego cieniami i blaskami, lubię siebie za niepowtarzalność, wiarygodność, za konsekwencję w dążeniu do celu, za poczucie humoru, za nabyte wieloletnie doświadczenia życiowe, za ciekawość świata, za każdą nową pojawiającą się zmarszczkę, za siwe włosy, powiem więcej, dopiero w wieku 60 lat polubiłam siebie w 100%, zamierzam dalej żyć w zgodzie z sobą m.in. monitując o potrzebach osób starszych, bo tylko wówczas będę Szczęśliwa i Widzialna.

 

Ps. Zdjęcia wykonał w ciągu 5 minut mój tata, który ma 90 lat (wiek to tylko liczby) a na blogu zdjęcia pojawiły się 3 minuty później.

#phenomenalus #phenomenaluschallenge #widzialnefenomenalne #phenomenal #phenomenalusvisiblephenomenalus

#WIDZIALNEFENOMENALNE.

Komentarze

 1. Tara napisał(a):

  Piękny tekst i piękna Ty Irenka!!!
  Cieszę się, że Cie poznałam!!!

  1. Irena napisał(a):

   Dziękuję Edytko 🙂 też Cie lubię 🙂

 2. jointyicroissanty napisał(a):

  Bardzo mądry wpis, zgadzam się w 100%. Wydaje mi się również, że problem leży w mentalności ludzi w naszym kraju (i innych bloku wschodniego), u nas kobiety ciągle są szufladkowane ze względu na wiek, mówi się im co mają robić, a czego im nie wolno, dla mnie to wszystko jest trochę dziwne, a wręcz smutne. Nie rozumiem dlaczego media pokazują głównie młode dziewczyny, przecież jest tak wiele mądrych i inspirujących dojrzałych kobiet.
  Poza tym świetne zdjęcia i piękny uśmiech:)
  Pozdrawiam
  Kinga

  1. Irena napisał(a):

   Kinga, dziękujemy za wsparcie 🙂 nie mam nic przeciwko młodym dziewczynom w mediach, bardzo lubię młodzież i dobrze się dogadujemy. Chodzi o to, że społeczeństwo się starzeje przybywa nas ludzi starszych a media promują tylko młodość, ktoś określił obecne postrzeganie ciała człowieka, jako”terror piękna” To zgroza.W magazynach modowych nie znajdują się zagadnienia, tematy dotyczące wyglądu starszych osób, broń boże atrakcyjnych starszych osób.Uważam, że trzeba o tym mówić domagać się równoprawnego traktowania w świecie mediów wszystkich grup wiekowych. Dziękuję za komplement, pozdrowionka 🙂

 3. Jolanta Strażyc napisał(a):

  Mnie się wydaje, że dużo zależy od człowieka i jego podejścia do życia. Jeżeli kobieta coś sobą reprezentuje, to na pewno „niewidzialność” jej nie grozi – wiek ani płeć nie ma tu znaczenia. Moja ciotka w lipcu skończyła 94 lata. Ma problemy ze zdrowiem, chodzi z balkonikiem, ale to jej nie przeszkadza spotykać się z ludźmi, należeć i działać w kilku stowarzyszeniach. W ubiegłym roku zapisała się na Uniwersytet Trzeciego Wieku i na angielski. Zawsze taka była. Po przejściu na emeryturę, zrobiła kurs przewodnika wycieczek po Warszawie w czterech językach obcych. Przez kilkanaście lat oprowadzała wycieczki, uczyła esperanto, pisała książki, robiła badania genealogiczne naszej rodziny, które też (w wieku 80 lat) opisała w książce … Zawsze zadbana, elegancka zachwycała i dalej zachwyca. Inspiruje młodych ludzi do działania, dbania o siebie i ciągłej pracy nad sobą. Mam nadzieję, że trochę genów po niej odziedziczyłam (siostra mojego ojca)

  1. Irena napisał(a):

   Jolu, po prostu zamurowało mnie to co napisałaś o swojej cioci, serce się raduje 🙂 Twoja ciocia, to niesamowita dawka inspiracji na realizację siebie, dla nas i młodszego pokolenia.Kobieta mająca mobilny problem zdrowotny w wieku 94 lat, pomimo to udziela się w kilku stowarzyszeniach musi być na pewno wyjątkowa. Droga Jolu, posiadasz wiedzę, wdzięk, klasę, styl, pewność siebie, wygląda na to, że na pewno odziedziczyłaś cząstkę genów po cioci. Zachwycam się Wami obiema, jestem pod ogromnym wrażeniem i cieszę się, że Cię poznałam 🙂

   1. Jolanta Strażyc napisał(a):

    Również cieszę się, że Cię poznałam

 4. Margot napisał(a):

  Mam dokładnie takie samo zdanie na sprawę ludzi starszych, jak Ty. Z jednej strony łatwiej nam osiągnąć sprawność i dobre zdrowie, ale z drugiej najlepiej żebyśmy sie gdzieś schowali. Ciągle brak naszej reprezentacji w mediach czy przemyśle. Cieszę się bardzo, że nasz projekt mimo kompletnego braku zainteresowania przez media, jednoczy nas coraz bardziej. <3 Piękny tekst, fantastycznie wyglądasz 🙂 )))) Kisses – Margot 🙂 )))

  1. Irena napisał(a):

   Mam nadzieję Małgosiu, że przyczynimy się choć w malutkim stopniu do oswajania społeczeństwa z wizerunkiem ludzi starszych monitując nasze spostrzeżenia na blogach.
   buziaki 🙂 🙂

 5. Krynka napisał(a):

  Irenko, cudowny tekst !!! Czasu nie zatrzymamy ale jak najbardziej możemy się spełniać w dojrzałym wieku i nikt temu nie przeszkodzi. W takich działaniach mamy nieograniczoną pozytywną energię, której niejednokrotnie brakuje młodym ludziom. Cieszmy się naszą dojrzałością !!!
  Buziaki kochana 🙂

  1. Irena napisał(a):

   Sądzę Krysiu, że może to dodatkowy atut naszego wyzwania , inspirujący młodych ludzi do wspólnego działania.Pozdrawiam Cię serdecznie, buziaki 🙂

 6. Szyciownik napisał(a):

  Cześć,
  Bardzo mądry wpis. Nie ma znaczenia wiek czy ilość zmarszczek. Raczej rozum i podejście do samej siebie.
  Pozdrawiam,
  Kasia

  1. Irena napisał(a):

   Kasiu, to bardzo ważne dla mnie, że popierasz nas dojrzałe kobiety w dążeniach do uznania procesu starzenia jako normalnego kolejnego etapu naszego życia, którego nie należy się wstydzić lecz możliwie wcześniej oswajać się z tym procesem i absolutnie korzystać z życia pełną parą niezależnie ile mamy lat na liczniku 🙂
   Dziękuję kochana za komentarz 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *