Hołduję zasadzie „Pogodne starzenie, pogodna starość”

15 stycznia 2020

Dzisiejszy dzień, zaczęłam od ulubionego zajęcia, spacerów nordic-walking  zgodnie z maksymą, że na starość pracujemy przez całe życie. Pogodna starość sama do nas nie przyjdzie, musimy o nią zawalczyć, troszcząc się o nasze zdrowie bo „w zdrowym ciele zdrowy duch”

W moim odczuciu, aktywne starzenie to przede wszystkim:

 1. dbanie o sprawność intelektualną w tym nowe wyzwania
 2. aktywność fizyczna dostosowana do wieku
 3. wypoczynek
 4. utrzymywanie odpowiedniej wagi ciała
 5. odpowiednia ilość snu
 6. pozytywne myślenie
 7. uśmiech na twarzy
 8. życzliwość i chęć pomocy innym
 9. utrzymywanie kontaktów towarzyskich
 10. żywienie odpowiednie do wieku

Dorzucam jeszcze jeden, ważny dla mnie aspekt procesu starzenia, mianowicie wolność starzenia, którą nabywamy przechodząc dobrowolnie na emeryturę.

Wszyscy wiemy, że tylko pewna grupa emerytów osiąga emeryturę  zapewniającą, dostatnią finansową egzystencję z drugiej zaś strony, to wielkie szczęście móc codziennie doświadczać dobrostanu szeroko pojętej wolności starzenia.

Moim zdaniem, starzenie  jest najważniejszym etapem naszego życia, bowiem podsumowuje wszystkie nasze dokonania przez mijające etapy życia, dając poczucie satysfakcji lub negatywny bilans, do tego poprzedza okres starości. Właśnie dlatego, lepiej wcześniej  przygotować się na tę nieuchronnie zbliżającą się okoliczność starości, odpowiednio zagospodarować dany wolny czas na emeryturze,  podjąć aktywność społeczną, fizyczną, edukacyjną, domowo-rodzinną itp. Bez naszej aktywności nie ma rozwoju. Zatem kochani, mobilizujemy się i zaczynamy przygodę z naszym rozwojem osobistym.

Powodzenia !!!!!!

 

Nordic walking poprawia kondycję, daje poczucie wigoru i wolności. Miłych spacerów, do  zobaczenia na trasie 🙂

Komentarze

 1. Krystyna napisał(a):

  Bardzo fajny art. Ja jeszcze pracuję ale bardzo lubię aktywnie spędzać wolny czas. Mam zamiar popracować jeszcze 3 lata. Lubię moją pracę a każdy przepracowany rok to większa emerytura. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *