Jak posiąść większą zdolność uczenia się w każdym wieku.

10 kwietnia 2018

Marian Cleeves Diamond (11 listopad 1926-25 lipiec 2017), profesor anatomii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, pionierka w dziedzinie neurologii anatomicznej. Przeszła na emeryturę w wieku 87 lat, w wieku 15 lat zobaczyła po raz pierwszy ludzki mózg w szpitalu w Los Angeles, od tej pory zapragnęła studiować i badać ludzki mózg, co stało się jej pasją.

W 1964, wraz z dwoma naukowcami w Berkeley, Dr Marian Diamond rozpoczęła badania, na temat  możliwości zmiany anatomii mózgu, dostarczając  dwóm grupom szczurów, różne bodźce zewnętrzne.

Pierwsza grupa  szczurów została umieszczona w klatkach wyposażonych w zabawki stymulujące rozwój, towarzystwo  innych osobników, zapewniono czułą opiekę, troskę poprzez głaskanie zwierząt przez opiekunów. Druga grupa szczurów przebywająca w klatce była pozbawiona towarzyszy i dodatkowych bodźców w postaci zabawek oraz czułej opieki.

Badanie, od tamtej pory klasyczne, wykazało, że neurony korowe stały się większe w mózgach szczurów przebywających w środowisku wyposażonym w dodatkowe stymulujące bodźce, zaś kora mózgowa zmniejszyła się u zwierząt zubożonych w środowisko. Dowody w pomiarach badawczych były niepodważalne.

Bardzo ważnym jest fakt, że różnice w plastyczności kory mózgowej zauważono w badaniach u młodych, w średnim wieku oraz starych szczurów. To oznacza, że mamy wpływ nad własnym mózgiem, niezależnie od genetycznego wyposażenia, z którym się rodzimy.

Plastyczność kory mózgowej możemy poprawić w każdym wieku stosując:

 • Zdrową dietę
 • Aktywność fizyczną
 • Pokonując trudności
 • Ucząc się czegoś nowego
 • Otaczać się miłością i towarzystwem

Złe bodźce pogarszające pracę mózgu:

 • Bieda
 • Lęk
 • Trauma
 • Brak snu
 • Niedobór białka
 • Osamotnienie

Profesor Marian Diamond, wraz ze swoim zespołem  naukowców udowodniła, iż struktura naszego mózgu może ulegać pozytywnym zmianom, przez całe życie do późnej starości, w zależności od wzbogaconego środowiska, w którym funkcjonuje. To pierwsze na świecie i najważniejsze odkrycie Dr. Marian Cleeves Diamond w dziedzinie neuroanatomii człowieka w tamtych latach, w których kobiet naukowców nie wspierano, wręcz przeciwnie krytykowano na konferencjach naukowych.

W 1984  jednym z jej tematów badawczych było badanie mózgu Einsteina. Na otrzymanych fragmentach  z dwóch obszarów kory mózgowej Einsteina, badając pobrane z lewej dominującej półkuli odpowiadającej za abstrakcyjne, złożone , myślenie, odkryła, że próbki mózgu Einsteina posiadały więcej komórek glejowych niż przeciętny męski mózg. Mózg Einsteina był zatem inny.

Dr Marian Diamond, przy każdej nadarzającej się okazji zachęcała do aktywności umysłowej i fizycznej, które wzbogacają nasz mózg oraz do pozytywnego  myślenia, wpływające na nasz układ odpornościowy. Używajmy zatem naszego mózgu, mięśni, twórzmy nowe rzeczy, podróżujmy, uczmy się nowego, uśmiechajmy się i pomagajmy sobie wzajemnie, poprawiając nasze codzienne życie.

Nasz mózg to dar, rozwija się całe życie, potrafi robić wspaniałe rzeczy w każdym wieku, dlatego dbajmy o niego, bo dzięki niemu każdy z nas jest inny: Jesteśmy i bądźmy zawsze sobą!!!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *