Plastik w oceanach, cichy zabójca nas i zwierząt.

27 grudnia 2019

Przyglądam się zdjęciu, które zrobiłam podczas pobytu nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego, w celu uwiecznienia zadumanej psinki, wylegującej się nieopodal jednej z małych, rybackich marokańskich wiosek, słynących z połowu sardynek. Jednakże teraz na pierwszym miejscu dostrzegam plastikowe śmieci, których nie zauważyłam pstrykając fotkę. Dodam, że codzienny napływ plastikowych śmieci na przybrzeżne plaże Oceanu Atlantyckiego, w różnych częściach świata, są sukcesywnie usuwane.  Najgorszym jest jednak fakt, że rozpadający się na małe kawałki plastik, wydziela toksyczne, rakotwórcze substancje, zjadają go  niektóre gatunki ryb, które potem trafiają do sprzedaży.

Rząd Marokański w 2016 roku, wydał zakaz produkcji i używania plastikowych toreb, a dotychczasowi legalni producenci toreb plastikowych, otrzymali finansową pomoc na przebranżowienie swoich firm na inna działalność np. produkcję papierowych toreb.

Plastik stał się zagrożeniem dla życia w wodach oceanów na świecie, skala zjawiska jest ogromna. Naukowcy, badający zanieczyszczenia w oceanach, stwierdzili, że jeśli się nie powstrzymamy, to za 20 lat będzie więcej plastiku niż zwierząt żyjących w oceanach.

Do tej pory, od czasu do czasu, starałam się nie używać plastikowych toreb na zakupach, jednakże teraz po uświadomieniu sobie skali zjawiska dotarło do mnie, że powinnam całkowicie wyeliminować stare nawyki i kategorycznie przestać używać plastikowe torby.

Zbliża się Nowy Rok, zatem mam jedno, ale solidne zadanie: Nie używać plastikowych toreb. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *