Najniższe nakłady finansowe na usługi w zakresie zdrowia dla seniorów w Europie.

13 lutego 2018

W Europie, jesteśmy jednym z krajów, o najniższych nakładach finansowych na ochronę zdrowia. Nie dość tego, nie powstają domy komunalne, mieszkania, na osiedlach przystosowanych do potrzeb ludzi starszych, na miarę XXI wieku, charakteryzujące się dostępem do zielonych ogródków,  umożliwieniem mieszkańcom kontaktu ze zwierzętami, roślinami z architekturą, umożliwiającą swobodny dostęp osobom z problemami motorycznymi,  przejazdu na wózku inwalidzkim wewnątrz i na zewnątrz posesji domów opieki.

Przez ostatnie kilka lat, ilość pieniędzy przeznaczona na opiekę medyczną,  usługi w zakresie zdrowia (w tym kwestia rehabilitacji) dla starszych osób, jest zatrważająco mała. Osoby starsze, seniorzy cierpiący na zwyrodnienia stawów tym samym, dolegliwości bólowe  w początkowych okresach chorobowych nie mogą liczyć na żadne zabiegi w sferze rehabilitacji, fizjoterapii.

Czas oczekiwania na bezpłatne zabiegi z zakresu rehabilitacji, wynosi ponad rok. Jedynym wsparciem, ze względu na ograniczoną samodzielność starszych seniorów, jest rodzina.

Ewidentnie, winę za taki stan rzeczy ponosi wadliwy system usług medycznych, który jest  refundowany przez NFZ.

Tu i ówdzie w prasie, mediach można przeczytać hasła: „społeczeństwo się starzeje”, „przybywa ludzi starszych” puste slogany, zero działania do zmian z istniejącego stanu rzeczy przez aktualnie rządzących polityków. Strach się bać, gdy zdrowia ubędzie i przyjdzie potrzeba opieki medycznej, oby jak najpóźniej.

Każdy człowiek ma prawo, do godnej starości.

Przyjmuję, że starszy człowiek, senior liczy powyżej 70 lat. Przyglądając się z bliska, problemom starszych seniorów dochodzę do wniosku, że dostęp do opieki zdrowotnej długoterminowej oraz alternatywnych domów opieki, równa się w naszym kraju zeru.

Z drugiej strony żal mi ludzi, którzy muszą z różnych względów przebywać w domach opieki. Chciałabym mieszkać jak najdłużej w swoim domu, dopóki pozwoli mi na to stan umysłu i dobra mobilność w przemieszczaniu. Liczę na odziedziczone dobre geny, połączone z  pozytywnym nastawieniem psychicznym, oraz aktywnością fizyczną i psychiczną, które mogą trochę opóźnić, nieuniknione procesy starzenia organizmu. W końcowym etapie starzenia przyjdzie  zmierzyć się nam z niedołęstwem i śmiercią.

Przyznaję, pierwszy raz na blogu użyłam słowa śmierć, w niektórych krajach na świecie, śmierć postrzegana jest jako część życia. Ponieważ, to że umrzemy jest pewne, dlatego  mądrze trzeba wykorzystać dany nam czas życia. Niech i tak będzie, póki co wolę skupić moją energię nad postawionymi sobie wyzwaniami i pracą, które mam do wykonania żyjąc do 100 lat, na tym pięknym świecie.

Ceńmy i dbajmy o nasze zdrowie, bo tylko ono jest wyznacznikiem naszej jakości życia.

Jak zmienić istniejącą niechęć rządu i polityków, do zmian na większe nakłady finansowe, przeznaczone na opiekę medyczną i usługi w zakresie zdrowia dla seniorów?

Potrzebujemy innej polityki w zakresie służby zdrowia, powołania jak najszybciej komisji badającej przyczyny oczekujących w wydłużających się kolejkach do usług medycznych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *