Republika San Marino, kolejny punkt podróży we Włoszech.

27 czerwca 2017

Spędzając wakacje w starożytnym miasteczku Rimini, nie sposób było nie odwiedzić, sąsiadującą nie opodal, najstarszą Republikę Świata San Marino.

Republika San Marino

Jadąc w kierunku San Marino, zauważyłam jak zmienia się pejzaż w wysoki masyw górski by w końcu znaleźć się na najwyższym szczycie Monte Titano położonym 749 m. n.p.m.

Samochód został na parkingu, zdecydowaliśmy się wejść na górę pieszo. Można wjechać kolejką.

Idąc w górę wąskimi uliczkami na szczyt, dech zapierało w piersiach z powodu zmęczenia ale i ogromnej ilości sklepików jeden obok drugiego, w których możemy kupić pamiątki, wyroby rzemieślnicze, odzież, artykuły dekoracyjne wyposażenia wnętrz, alkohole szczególnie nalewki, likiery. Obowiązkowo zakupiliśmy znaczki, z których to emisji głównie obok turystyki, utrzymuje się państwo. Tłumy zwiedzających, mówiących różnymi językami, robiący zdjęcia i przeciskający się w tłumie.

Malutkie, kamienne Państwo wywarło na mnie duże wrażenie, a szczególnie średniowieczne domy, fortyfikacje, mury obronne i oczywiście przepiękne widoki na Górze Monte Titano.

Trzy średniowieczne wieże i centrum San Marino znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Nagrodą za trudy wspinania na szczyt Monte Titano, nagrodziliśmy się dużą pyszną pizzą. I tu mała niespodzianka, składając u kelnera zamówienie okazało się, że to polak mieszkający od 15 lat w San Marino.

 

San Marino

 

San Marino 1

 

Palazzo Pubblico, siedziba rządu San Marino. Nad środkowym łukiem arkady budynku, znajduje się kartusz, z herbem Republiki San Marino.

Pomnik na placu, Statua Wolności.

 

san marino2

 

Bazylika świętego Maryna w San Marino.

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz