Spływ kajakowy rzeką Wdą na Kaszubach.

14 czerwca 2018

Mega fajny, zdrowy sposób  spędzenia wypoczynku, niezależnie od wieku w ciepłej letniej aurze. Spływy kajakowe, to świetna rodzinna wyprawa z dziećmi, wnukami, znajomymi, blisko natury i przyrody. Naszą jednodniową, kajakową wyprawę w liczbie 19-osób, zaczęliśmy w Lipuszu, płynąc malowniczym szlakiem rzeki Wdy, przepływając jezioro Wieckie oraz liczne zatoczki.

Na starcie, kajak budził we mnie niepokój, ponieważ ostatni raz siedziałam w kajaku 30 lat temu, do tego utrzymanie rytmu  i równowagi w kajaku, było niezłym wyzwaniem dla moich mięśni. Na szczęście dałam radę, a nurt rzeki Wdy okazał się bezpieczny dla początkującej wioślarki.

Kobierce kaczeńców witały nas na rozlewiskach rzeki.

Płynąc naszym wyznaczonym kajakowym szlakiem, przeprawialiśmy się przez różne napotkane przeszkody w postaci powalonych drzew, kładek tarasujących koryto rzeki. Napotykane przeszkody, szczególnie konieczność płynięcia kajakiem pod powalonymi nisko nad wodą drzewami, powodowały dreszczyk emocji i małe kolizje 🙂 po czym podekscytowani płynęliśmy dalej.

Urozmaicony krajobraz pięknymi widokami potęgowały pływające kaczki, łabędzie i zwierzęta żyjące nad rzeką.

Piękne ważki w granatowym odcieniu wprowadzały baśniowy nastrój, siadały na moim ciele i upiększały stopy.

Przepływając przez Jezioro  Wieckie o urokliwym krajobrazie,  w końcu nadszedł czas na przerwę, zatrzymaliśmy się na polance przy ognisku i wspólnym pieczeniu kiełbasek.

Posileni, nabraliśmy sił i popłynęliśmy dalej wiosłując w pełnym słońcu z wiatrem, który wiał nam prosto w twarz.

Spędziliśmy bardzo udany rodzinny wypad, przy pięknej czerwcowej pogodzie, wiosłując na spokojnej rzece i jeziorze.

Było WESOŁO, GWARNO, DEBEŚCIACKO:):):)

Wiosłowanie, to niezły wysiłek fizyczny, wzmacniający poszczególne partie mięśniowe, dostarcza korzyści tlenowe, pobudza krążenie układu sercowo-naczyniowego, sprzyja utracie wagi, relaksacji i medytacji. Z tego też powodu kajakarstwo wykorzystywane jest np. w przyśpieszaniu rehabilitacji niepełnosprawnych weteranów z dysfunkcjami ruchowymi, amputacjami  z konfliktów zbrojnych, przywracając im równowagę psychiczną, fizyczną, wiarę w siebie i poczucie własnej wartości.

Ważne: W każdym wieku możemy zacząć przygodę z kajakarstwem !!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *