Stopy najczęstszą zaniedbaną częścią naszego ciała.

8 grudnia 2017

Średnio przemierzamy 10 000 kroków dziennie, jednak stopy często stanowią najbardziej zaniedbaną część naszego ciała. Najczęściej dbamy o skórę twarzy, szyi, dekoltu za mało uwagi poświęcając naszym stopom.  Przebywając ze starszymi rodzicami (80 +) zauważam zmiany jakie zaszły w ukształtowaniu ich stóp – deformacje, które mogły być wynikiem osłabienia struktury więzadłowej, mięśniowej, nadwagi,  noszeniem zbyt ciasnego obuwia, zmian przeciążeniowych (np. ciąża) czy skłonności wrodzonych. Stopy są fundamentem naszej sylwetki, naszego ciała, przy osłabieniu przyczepów mięśniowych i więzadeł, łuk podeszwowy stopy obniża się, co powoduje odczuwanie bólu.

Posiadając wykształcenie medyczne, również podologiczne, chciałabym zwrócić uwagę na pojawiający się problem bolących stóp, który daje o sobie znak szczególnie w dojrzałym wieku. Nie jestem jednak lekarzem, tak więc moje spostrzeżenia wynikają z obserwacji problemu u najbliższych, znajomych i moich własnych.

Najczęściej pojawiające się deformacje podeszwowej części stopy to:

  1. płaskostopie
  2. ostrogi piętowe
  3. haluksy
  4. modzele
  5. przeciążenia śródstopia
  6. koślawość, szpotawość stóp, kolan
  7. koślawy paluch

Co należy zatem uczynić, gdy zauważymy pojawiający się problem bolących stóp?

Odciążanie, amortyzowanie stóp w prawidłowy sposób przywraca ogólną równowagę w układzie narządu ruchu. W gabinecie podologicznym lub fizjoterapeutycznym podczas badania na urządzeniu zwanym podoskopem uzyskamy informację na temat obciążeń jakie przyjmuje nasza stopa i pokaże jakie są odchylenia od normy. Stwierdzone, nawet duże zmiany w obrębie stopy można korygować. Warto sprawdzać, czy obciążenia stopy są właściwe, nawet jeżeli nie odczuwamy dyskomfortu (szczególnie w starszym wieku), gdyż wykryte wcześniej niewielkie deformacje stóp (nie dające jeszcze dużych dolegliwości) można skuteczniej leczyć. Korygowanie wad stóp, szczególnie u osób w podeszłym wieku, jest bardzo ważne, gdyż niekorygowane wady prowadzą nawet do upadków i związanych z tym urazów, w tym złamań szyjki kości udowej, co szczególnie u osób w starszym wieku jest bardzo trudne do leczenia i prowadzi nawet do stanów terminalnych. Każdy z nas ma odmienny styl życia, przez co każdy z nas jest inny, tak więc również nasz narząd ruchu i nasza anatomia jest różna. Wady stóp, szczególnie w początkowej fazie, można leczyć wykorzystując  dopasowane indywidualne wkładki ortopedyczne, które je korygują. Wkładki takie można zamówić u fizjoterapeuty lub w gabinecie podologicznym.

Noszenie wkładek ortopedycznych w obuwiu nie tylko zmniejsza ból, ogranicza napięcia mięśniowe, koryguje dysfunkcje narządu ruchu co wpływa na kinematykę kolan, bioder i kręgosłupa i w efekcie poprawia komfort chodzenia.

Warto zatem zadbać wcześniej o nasze stopy by cieszyć się ich zdrowiem, tak by nawet w podeszłym wieku móc przemierzać niezliczoną ilość kroków bez dolegliwości bólowych.

 

 

Zapraszam do komentowania i podzielenia się doświadczeniami w noszeniu wkładek ortopedycznych.

 

 

 

Komentarze

  1. mela napisał(a):

    Też kiedyś za specjalnie nie dbałam o stopy. Pumeks w lato i to wszystko. Dopiero jak dostałam chodzącą pracę i nabawiłam się odcisków, zaczęłam się interesować pielęgnacją stóp. Zamiast kilku chińskich kupiłam jedne wygodne skórzane buty i wkładki stepforward. Zupełnie inny komfort chodzenia i odciski też już się nie robią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *