Wypoczynek w malowniczej wsi Niedzica i okolicach.

5 września 2017

Pieniny to najpiękniejsza kraina geograficzna w Polsce.

Ostatnie dni wakacji spędziłam podziwiając wyjątkowo piękne widoki, zażywając czystego górskiego powietrza w miejscowości Niedzica. To świetne miejsce na bazę wypadową w Tatry, Pieniny.

Średniowieczny Zamek „Dunajec” w Niedzicy, spływ flisacki rzeką Dunajec podziwiając przyrodę Pienin, kurort Szczawnica słynący z wód mineralnych, szlaki rowerowe i piesze to tylko kilka z atrakcji, które warto zobaczyć przebywając w tym rejonie.

 

Spływ Dunajcem.

Spływ Dunajcem tratwami flisackimi, atrakcja turystyczna na skalę Europejską, podczas której możemy relaksować się ciszą, dziką przyrodą, podziwiać malownicze formy skalne, piękne widoki. Spływ odbywa się na drewnianych tratwach zbudowanych z połączonych ze sobą wąskich łódek. Flisacy, górale zawodowo zajmujący się przewożeniem turystów urokliwą trasą Dunajca.

Ciekawostka: szkoła flisacka trwa aż osiem lat.

 

splyw15

 

sroda4

 

8

 

spływ dunajcem9

 

spływ dunajcem 12b

 

spływ dun 16

 

spływ dunajcem 11

 

spływ18

 

spływ dunajcem3

 

spływ dunajcem 13

 

Biesiadę grillową uświetniła kapela góralska, kultywująca folklor górali pienińskich ludową muzyką, konkursami i zabawami z góralskim humorem.

Menu biesiady obfitowało w degustację potraw regionalnych między innymi w pyszną kwaśnicę, grillowane góralskie oscypki, wiejskie kiełbasy, kaszanki, szaszłyki oraz grillowaną wieprzowinę.

 

zespoł goralski

 

zabawy z humorem

 

Jezioro Czorsztyńskie.

Rejs statkiem po jeziorze Czorsztyńskim, zapewnia piękne widoki na Gorce i Pieniny. Tereny rozciągające się wokół jeziora Czorsztyńskiego to idealne miejsce na wypoczynek i raj dla miłośników sportów wodnych.

 

jezioro czorsztyńskie

 

Płynąc statkiem po jeziorze Czorsztyńskim, nie sposób nie zauważyć rozciągające się ruiny Zamku z XIV w. w Czorsztynie.

 

zamek w tle

 

Zamek Dunajec

Jadąc dalej napotkamy jeden z najładniejszych i najbardziej malowniczo położonych zamków w Polsce, zamek Dunajec zbudowany ok. 1320r. unosi się na 560 m n.p.m. na prawym brzegu Dunajca.

Na zamku kręcone były sceny do filmu „Wakacje z Duchami”. Pamiętam ten film doskonale z czasów młodości, opisujący zabawne przygody kilku chłopców spędzających wakacje, dociekających nagłe pojawienie się duchów na starym zamczysku. Film oglądałam wówczas z zapartym tchem 🙂

Widok z górnego tarasu zamku.

 

zamek dunajec
zamek niedzica3

 

zamek niedzica

 

zamek10

 

zameknidzica8

 

zamek9

 

zamek 4

 

Uwięziona na górnym widokowym tarasie zamczyska

 

uwięzieni3

 

 

Zapora z Elektrownią Wodną.

W Niedzicy znajduje się wielka zapora z elektrownią wodną, która jest najwyższą zaporą ziemną w Polsce. Woda doprowadzona jest ze zbiornika do elektrowni dwoma wydrążonymi w skale sztolniami o średnicy 7 m.

Zaporę można zwiedzać z przewodnikiem, dostępne do zwiedzania są też pomieszczenia technologiczne elektrowni z urządzeniami do produkcji prądu. a także podziemny tunel.

Ciekawostką turystyczną są czarne bociany mieszkające w okolicach elektrowni.

Niezapomniane wrażenie, ponieważ pierwszy raz zwiedzałam elektrownię wodną.

 

zapora elektrownia

 

Wąwóz Homole.

Piękną atrakcją przyrodniczą dla turystów jest również skalny Wąwóz Homole, głęboko wcięty, kamienisty na obszarze wsi Jaworki. Po przejściu wąwozu rozciąga się przed nami piękna panorama na najwyższy szczyt Pienin, Wysoką. Na szczycie możemy posilić się oscypkami, trunkami w regionalnej knajpce. i zjechać w dół kolejką krzesełkową.

 

Kilkudniowy wypoczynek w okolicach Niedzicy dostarczył dużo emocji i niezapomnianych wrażeń. Zachęcam do odwiedzenia tego malowniczego zakątka.

Nadarzyła się okazja przymierzenia stroju ludowego góralskiego, co natychmiast uczyniłam. Nie macie pojęcia, jaka to frajda móc zaprezentować się Wam w tak pięknym tradycyjnym góralskim stroju ludowym.

Przez chwilę czułam się jak Maryna z serialu „Janosik” 🙂

 

 

niedzica2

 

 

 

Podsumowanie wakacji.

„Cudze chwalicie swego nie znacie” Przysłowie, po części dotyczy mojego wypoczynku na tegorocznych wakacjach.

Kilkanaście dni spędzonych we Włoszech (wpisy z dnia 1 07, 26 06, 27 06, 28 06, 29 06, 1 07) oraz kilkanaście dni na wakacjach w Polsce (wpisy z dnia 24 08, 29 08, 29 07, 24 07)

Aura pogodowa we Włoszech zdecydowanie lansuje się na pierwszą pozycję w punktacji.

Natomiast zakątek Pienin z rzeką Dunajec, umożliwiającą podziwianie podczas spływu uroków górskiego krajobrazu z porośniętymi lasami, leśnymi ścieżkami, dolinami, jaskiniami, zielonymi wzgórzami, skalnymi ścianami wywarł na mnie niesamowite wrażenie.

Rzeka Dunajec płynąc początkowo wśród zielonych wzgórz wbija się z czasem w skalną ścianę. Efekt fenomenalny, siła przyrody robi wrażenie widoki zapierają dech w piersiach.

Jestem zauroczona zakątkiem Pienin i Dunajcem. Przebywając i odpoczywając w niesamowitym górskim klimacie Pienin otrzymałam bardzo duży zastrzyk energii na jesienne, deszczowe, drżyste dni i wieczory.

Każdy z nas powinien wybrać się i zażyć dawkę górskiego klimatu oraz przepięknej natury.

Szczerze polecam Pieniny i okolice, są unikatowe na skalę Europejską.

Pozdrowionka:)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *