Wyspa Symi słynąca z poławiaczy naturalnych gąbek.

18 września 2018

Z portu Rodos płyniemy 2 godziny na wyspę Symi położoną na południowo-wschodnim wybrzeżu Morza Egejskiego, granicząc blisko tureckiej linii brzegowej. Mijamy pobliskie porty, po czym naszym oczom ukazuje się wspaniała architektura z kaskadowo ułożonych domków, kamienne rezydencje na zboczach wzgórza, z których słynie wyspa Symi. Widoki powalające i cieszące nasze oko.

W miasteczku Symi.

Wieża zegarowa zbudowana w 1880 roku.

300 stopniowe schody nie ułatwiają życia mieszkańcom, osiedlonym na szczycie bez dostępu do windy. Za to pokonując kolejne stopnie widoki są zachwycające:)

Jeden z wielu sklepików z pachnącymi ziołami.

Poławiacze naturalnych gąbek występujące w różnych gatunkach,  zachęcają do testowania ich skuteczności. Oczywiście mnie nie trzeba było długo namawiać 🙂

Wędkarstwo gąbkowe i turystyka to najważniejsze źródła dochodu mieszkańców Wyspy.

Gąbki usuwają martwy naskórek ze skóry, poprawiają krążenie krwi, występują w różnych wielkościach i różnych odcieniach od barwy żółtej, szaro-żółtej, szaro-brunatnej.

Przed drzwiami frontowymi jednego ze sklepów dumnie stał i zapraszał do wejścia olbrzymi but.

Spacerując po miasteczku podziwialiśmy spektakularne widoki na morze Egejskie,  dostrzegłam też tu i ówdzie  maleńkie kapliczki. Jak dowiedziałam się od przewodniczki, w dawnych czasach dużo mężczyzn poławiaczy gąbek ginęło w czeluściach głębokiego morza, więc żony wystawiały kapliczki w celu uczczenia pamięci swoich mężów. Gdyby ktoś z Was chciał zamieszkać na wyspie Symi może kupić dom obecnie  za 1 000 000 ml. Euro.

Z atrakcji wartych zobaczenia na wyspie jest Muzeum Archeologiczne, w którym zgłębimy historię wyspy oraz  Prawosławny Kościółek z Klasztorem w Panormitis. Muzeum Archeologiczne, niestety było nieczynne więc popłynęliśmy do Klasztoru położonego w zatoce Panormitis, którego najważniejszą atrakcją jest srebrno-złota ikona św. Michała Archanioła(zdjęcia zabronione)

Klasztor św. Michała Archanioła.

Przepiękna w biało-pomarańczowych kolorach fasada budynku klasztoru.

Dziedziniec klasztoru Michała Archanioła wyłożony jest mozaiką z biało-czarnych, owalnych kamyków, pozyskanych z nabrzeża morskiego.

Jedna z licznych ikon znajdujących się w kościółku.

Przechadzając się po brukowanych alejkach nabrzeżem wyspy Symi, podziwiałam niezwykle urokliwe wielobarwne rezydencje, domy o wspaniałej pięknej architekturze usytuowane na zboczach. Nie brakuje kawiarni, tawern oferujących pachnące ryby, ośmiorniczki, można przysiąść i rozkoszować się smacznym jedzonkiem w promieniach słońca, słowem bajkowa sielanka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *