Co to jest inteligentna odzież?

Inteligentna odzież, czyli ubrania jutra.

Ten, kto posiada intelekt i jest mądry, ten ma umiejętność poznania, uczenia się, rozumienia i wykorzystania wiedzy. Inteligencja nie jest już zarezerwowana tylko dla ludzi. Ta sztuczna, to systemy uczące się, które coraz lepiej radzą sobie z tym, co postrzegają. Analizują, rozwiązują problemy, które napotykają i zmierzają do osiągania celu. Budujemy inteligentne domy, a nasz telefon wie o nas więcej niż przyjaciel. Technologia jest coraz bliżej nas. Wkracza też i w świat mody. Odpowiednio skonstruowany algorytm, za pomocą specjalnej aplikacji już niedługo podpowie ci, jaki zestaw ubrań z twojej garderoby będzie najbardziej odpowiedni. Stylizacje będą dopasowane do pogody, do zawartości szafy, twojego stylu i samopoczucia. To sztuczna inteligencja, która coraz lepiej uczy się wszystkiego na twój temat, będzie w przyszłości projektować twoje ubrania i zastąpi niejednego stylistę.

Co to jest inteligentna odzież?

To ubrania, które mają spełniać funkcje telefonu komórkowego i komputera. Czytnika, który będzie sprawdzał stan twojego zdrowia. Odzież przyszłości będzie mierzyć twoją temperaturę, kontrolować ciśnienie krwi i pracę serca. E- koszulki będą monitorować twój trening na siłowni lub bieżni, podpowiadając, kiedy zrobić przerwę. W przypadkach zagrażających naszemu zdrowiu zaalarmują, że jesteśmy na przykład w stanie przedzawałowym. Ubrania biometryczne będą mierzyć twój puls oraz zbierać informacje istotne dla diabetyków lub alergików. Już teraz myśli się nad produkcją inteligentnych skarpetek , które za pomocą czujników będą mierzyć temperaturę stóp i badać ich stan. Taka kolekcja będzie dedykowana cukrzykom, dla których niebezpieczne są owrzodzenia, zwłaszcza stóp. Raport zbierany przez czytniki za pomocą specjalnej aplikacji, będzie wysyłany nie tylko do samego zainteresowanego, ale również do prowadzącego go lekarza. Firma Nike testuje w tej chwili buty samosznurujące , które mają ułatwiać użytkowanie i dopasowywać się do stopy użytkownika.

Rewolucja w materiałach i tekstyliach.

Materiały jutra. Japoński naukowiec, Toshinori Takagai uważa, że tekstylia przyszłości dzielą się na dwa rodzaje materiałów: inteligentne i smart . Te pierwsze reagują na warunki zewnętrzne, zmieniając swój kolor lub kształt pod wpływem temperatury otoczenia, ciśnienia czy substancji chemicznych. Ubrania smart, to takie, które zmieniają swoje właściwości w sposób konkretny i zaplanowany, pod wpływem impulsów zewnętrznych. Włókiennictwo połączy ze sobą tkaninę, elektronikę, informatykę i automatykę. Garderoba przyszłości będzie nas chronić przed zmianą temperatury i utratą ciepła. Wskazywanie lokalizacji i rozpoznanie terenu to innowacyjna cecha ubrań przyszłości. Nanotechnologia będzie wyposażać tkaniny we właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i konserwujące. Dodatkowo będą one plamo i wodo odporne oraz samoczyszczące.

Biokompatybilność – cecha inteligentnych ubrań/

Świat szuka nowych, ekologicznych rozwiązań, również w zakresie tekstyliów. Wełna, jedwab, bawełna, skóra to materiały powszechnie znane, ale mające sporo wad. Długo rozkładające się, powodują erozję gleby, a do ich wyprodukowania zużywa się ogromną ilości wody. Obecnie pracuje się na wyprodukowaniem tkaniny trwałej. Uniwersytet Harvarda opracował biokompatybilny materiał z funkcją pamięci kształtu, który może być wydrukowany na drukarce 3D. Keratyna , która stanowi jego skład, zachowuje się jak sprężyna. Za pomocą bodźców, struktura materiału może się rozwijać i wydłużać. Takie włókno, charakteryzujące się pamięcią i wytrzymałością. W przyszłości może być wykorzystywane do produkcji biustonoszy, a w medycynie do rekonstrukcji tkanek. Powstają też materiały z różnych odpadów: ze skórek pomarańczy, włókien liści ananasa czy regenerowanej celulozy.

Ubrania, które myślą.

Heartbeat Hoodie to kaptur ze wbudowanym aparatem fotograficznym. Aparat sterujący czujnikiem, który mierzy tętno, jednocześnie sprawdzi poziom naszych emocji. Gdy serce właściciela bluzy zacznie bić szybciej, aparat rozpozna to jako ważny moment i automatycznie zarejestruje to wydarzenie.
France Telekom to urządzenie, które łączy funkcję telefonu i palmtopa. Wbudowane w ubranie pozwoli, by osoby przebywające blisko siebie mogły dokonać szybkiej wymiany danych, za pomocą ekranu, również umieszczonego w koszulce.
Phony glove to rękawiczka, poprzez którą będziemy rozmawiać, jak przez telefon komórkowy. Słuchawka jest umieszczona w kciuku, a mikrofon na małym palcu.
Airplane Dress to sukienka, która zmienia swój kształt, po wciśnięciu guzika.

To tylko nieliczne przykłady nowoczesnych ubrań. Kurtki ze wmontowanym telefonem i odtwarzaczem plików MP3, buty z dwoma funkcjami: do spacerów i biegania, czy czipy umożliwiające śledzenie gustów i preferencji klienta, to tylko nieliczne z wielu inteligentnych rozwiązań, jakie będziemy stosować już niedługo na rynku mody. Ubrania będą nas wspierać na każdej płaszczyźnie życia. W utrzymaniu zdrowia, w uprawianiu pasji i dyscyplin sportowych oraz w pracy zawodowej. Choć skomputeryzowana odzież kojarzy nam się obecnie z filmami science fiction, to już niedługo będzie realnym produktem, który będzie można znaleźć w każdym sklepie.