Kącik wypoczynkowy w małym salonie – jak go urządzić?

Urządzanie niewielkiego salonu nie jest proste, bez dobrego rozplanowania przestrzeni bardzo łatwo można sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądało na zagracone. Jak więc urządzić salon tak, by znalazło się w nim miejsce na kącik wypoczynkowy a jednocześnie by był funkcjonalny i wygodny?

Od czego zacząć urządzanie salonu?

Zanim przejdziesz do wyboru mebli, najpierw przeanalizuj ile miejsca masz do zagospodarowania. W tym celu najwygodniej będzie jeśli narysujesz plan salonu i w odpowiednich miejscach zaznaczysz okna i drzwi. Rzut nie musi być doskonały, ważne by były zachowane proporcje. Następnie warto zastanowić się którędy domownicy najczęściej będą przechodzić, czyli zaznaczyć trasę od drzwi do drzwi, a także od drzwi do okna. Mając taki rzut salonu widać już która część pomieszczenia będzie najspokojniejsza. W tym miejscu warto zorganizować kącik wypoczynkowy.

Czym jest kącik wypoczynkowy?

Kącik wypoczynkowy to miejsce, w którym domownicy będą „ładować baterie” po ciężkim dniu. Powinny znaleźć się w nim meble, służące do relaksu i wspólnego spędzania czasu; wygodne miejsce do siedzenia – sofa, fotele, a także stół. Jeśli wielkość pomieszczenia na to pozwoli, można dodać także pufy, stoliki kawowe, podnóżki. Ważne, by miejsce do wypoczynku było funkcjonalne, wygodne, a także by wzbudzało poczucie bezpieczeństwa, było czymś, do czego miło jest wracać po pracy i wypoczywać.

Jak stworzyć iluzję dużej przestrzeni?

Czasem pomimo starannego rozplanowania przestrzeni, salon i tak wygląda na niewielki. Na szczęście jest kilka trików, dzięki którym nawet mały pokój będzie wyglądał na większy.

Lustra

Nic tak nie powiększa przestrzeni wizualnie, jak lustra. Najlepiej sprawdzą się powieszone w takich miejscach, aby odbijały widok zza okien. Dzięki temu pomieszczenie nie dość, że będzie wyglądało na większe, to jeszcze będzie dodatkowo rozświetlone.

Podziel pomieszczenie na kilka stref

Żyrandol w niewielkim pomieszczeniu znacznie obniża wysokość sufitu. Warto zadbać o kilka źródeł światła; lampy wiszące na ścianach, lampę stojącą, ozdobne lampki. Zamiast jednego, dużego dywanu warto zakupić kilka mniejszych. Niech na przykład jeden będzie w okolicach kanapy, drugi obok fotela, a trzeci niedaleko szafki z książkami. Dzięki takiemu podzieleniu pokoju na mniejsze obszary, będzie zdawał się dużo większy, oraz bardziej funkcjonalny. Dobrym pomysłem może być również oddzielenie stref salonu za pomocą mocnego akcentu kolorystycznego.

Lekkie meble

Zamiast ciężkich, drewnianych mebli, warto postawić na szklane, przezroczyste, stojące na nóżkach. Styl skandynawski nada pomieszczeniu lekkości. Urządzając małą przestrzeń warto pamiętać o zasadzie: pion zamiast poziomu. Wybierać szafki wysokie, a nie szerokie. Jeśli nie ma się wielu metrów kwadratowych do zagospodarowania, to należy w pełni wykorzystać możliwości wysokich ścian. Pionowe meble sprawią, że pokój optycznie będzie wydawać się wyższy.
Niewielki salon musi być funkcjonalny, więc najlepiej dobierać meble w taki sposób, aby spełniały jednocześnie jak najwięcej funkcji. Stół będzie ławą, stolikiem kawowym i zapewne nie raz spełni rolę rolę biurka, dlatego warto wybrać taki o uniwersalnej wysokości oraz posiadający szufladę do przechowywania drobiazgów. Jeśli pufa to tylko taka, w której można przechowywać niewielkie przedmioty, na przykład ładowarki do telefonów czy gazety.

Nie zagracaj!

Chcąc urządzić kącik wypoczynkowy w salonie łatwo wpaść w pułapkę kupowania tak dużej ilości dekoracji, że uzyskuje się jedynie efekt zagracenia mieszkania. Nadmiar świeczek czy kwiatów wbrew pozorom nie sprawi, że kącik wypoczynkowy będzie wyglądał na bardziej przytulny. Będzie zdecydowanie mniej funkcjonalny, a przez to nie pozwoli domownikom w pełni się zrelaksować.
Zamiast ustawiać wszystkie przedmioty na półkach, kup ozdobne pudełka do przechowywania i ustawiaj je na półkach w pionie; jedno na drugim. Dzięki takiemu minimalistycznemu podejściu mieszkanie będzie wyglądało na bardziej przestronne, oraz będzie bardziej funkcjonalne, bo w końcu im mniej rzeczy na wierzchu, tym mniej kurzu i sprzątania.

Jak widać, sposobów na funkcjonalne urządzenie kącika wypoczynkowego w niewielkim salonie jest naprawdę dużo. Ważne, by nie kupować mebli spontanicznie, a dobrze rozplanować przestrzeń i szukać takich rozwiązań, by w jednym przedmiocie skupić jak najwięcej funkcji.