Psi kącik – jak urządzić przestrzeń dla psa?

Powiększenie rodziny o czworonoga to nie tylko ogromna przyjemność, ale też sporo nowych obowiązków. O niektóre rzeczy warto zatroszczyć się jeszcze przed pojawieniem się nowego domownika. W jaki sposób zorganizować psi kącik – jak urządzić przestrzeń dla psa?

Gdzie na pewno nie powinien się znajdować psi kącik?

Szukając odpowiedniego miejsca na legowisko dla zwierzaka należy pamiętać, że nie powinno znajdować się ono blisko balkonu, okien czy kaloryfera. Temperatura ciała psa jest wyższa niż u ludzi, w ogrzewanych mieszkaniach zwierzakowi zazwyczaj jest przez większość czasu zbyt ciepło. Należy wziąć to pod uwagę, ponieważ pies w dobrze przygotowanym kąciku będzie spędzać dużo czasu, a takie warunki mogą doprowadzić do pogorszenia stanu jego zdrowia.

Najlepsze miejsce na legowisko dla psa…

…jest tam, gdzie domownicy spędzają najwięcej czasu. Psy to zwierzęta niezwykle towarzyskie. Chociaż śpią około piętnaście godzin na dobę, to chcą spędzać z ludźmi jak najwięcej czasu i otrzymywać sporo uwagi. Gdyby zorganizować psi kącik daleko od centralnego punktu domu, można mieć pewność, że zwierzak będzie wolał leżeć nawet na podłodze, ale blisko domowników.
Jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym, idealnym miejscem na psie legowisko może być przestrzeń znajdująca się pod schodami. To zarówno komfortowe miejsce na sen, jak i świetny punkt obserwacyjny.

Wielkość legowiska

Idealny psi kącik nie może być ani za duży, ani za mały. Warto zmierzyć zwierzaka wzdłuż, dodać do tego ok 20 cm i szukać legowiska o takiej wielkości. Zbyt małe będzie sprawiało, że zwierze nie będzie czuło się komfortowo, a zbyt duże będzie utrudniało domownikom przemieszczanie się, zwłaszcza jeśli mieszkanie posiada ograniczoną przestrzeń. Poza tym sprawi, że legowisko będzie dla psa mało przytulne. Problem pojawia się, gdy szukamy legowiska dla szczeniaka, nie wiedząc do jakich rozmiarów urośnie w przyszłości. Dla malucha lepiej zakupić legowisko o większych rozmiarach, a nadmiar przestrzeni wypełnić kocykiem czy zabawkami.

Psi plac zabaw

Organizując przestrzeń dla czworonoga należy pomyśleć także o miejscu, w którym będzie mógł swobodnie się bawić. Nie musi znajdować się ono blisko legowiska, lecz warto pamiętać, że pies dużą część dnia przeznacza na zabawę, więc warto, by gryzaki i zabawki – tak samo jak legowisko – znajdowały się w centralnym punkcie domu, w którym domownicy spędzają dużo czasu. Idealna ilość i rodzaj zabawek jest uzależniona od temperamentu czworonoga. Szczeniaki uwielbiają gumowe, piszczące zabawki, warto zaopatrzyć się w ich sporą ilość, gdyż małe psy uwielbiają niszczyć. Gryzaki są niezbędne, bez nich można mieć pewność, że zwierze będzie realizować swoje potrzeby gryzienia na meblach i innych nieprzeznaczonych do tego przedmiotach.
Wybierając zabawki dla czworonoga należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego są one wykonane, oraz czy nie posiadają drobnych elementów, które zwierze może połknąć i zrobić sobie krzywdę.
Chcąc stworzyć dla psa idealne miejsce do beztroskich zabaw, warto rozłożyć w nim matę antypoślizgową. Dzięki niej mamy pewność, że zwierzę pazurami nie zarysuje podłogi. Dostępne są również maty zapachowe, co stanowi dodatkową atrakcję dla uwielbiających węszyć psów.

Psia jadalnia

Pies potrzebuje conajmniej dwóch misek – jedna przeznaczona będzie na świeżą wodę, a druga na jedzenie. Stosując zarówno karmę suchą jak i mokrą, można przeznaczyć na nie dwie osobne miski. Najlepsze są takie wykonane z metalu, lecz sprawdzą się również porcelanowe.
Należy regularnie je myć, więc dla własnej wygody kącik jadalny dla czworonoga warto zorganizować niedaleko zlewu i śmietnika, a więc w kuchni. Zwierze pijąc i jedząc może brudzić, dlatego warto ustawiać miski na podkładce.

Psia toaleta

Psy uwielbiają spacery i zazwyczaj podczas nich załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. W przypadku szczeniaków lub starszych, schorowanych psów, może dochodzić do sytuacji, gdy nie będą mogły wytrzymać do czasu spaceru i wypróżnią się w mieszkaniu. Wychodząc z domu warto rozłożyć dla zwierzaka specjalną podkładkę. W tym celu sprawdzi się też zwykła szmatka, lecz w przeciwieństwie do zabezpieczonych od spodu plastikiem podkładek, materiałowa szmatka szybko zacznie przeciekać, a zanieczyszczenia zniszczą podłogę. Takie rozwiązanie nie może stać się zastępstwem dla regularnych spacerów kilka razy dziennie, lecz warto wziąć je pod uwagę, gdy zwierzak nie potrafi w pełni kontrolować swoich potrzeb.

Należy pamiętać o tym, że zwierzak w domu to nie tylko przyjemności, ale także obowiązki. Nie ma pewności czy urządzony przez nas kącik spełni psie wymagania i zwierzę będzie chciało spać w nim zamiast na naszym łóżku czy kanapie. Jeśli pomimo odpowiednich rozmiarów legowiska, zwierzę nie będzie chciało w nim spędzać czasu, warto sprawdzić, czy może problemem nie jest miejsce zbyt oddalone od salonu, czy zbyt duże nasłonecznienie lub przeciągi. Metodą prób i błędów należy poszukać takiej lokalizacji, która będzie odpowiadać zarówno psu, jak i domownikom.
Możliwe też, że pomimo dużej ilości zabawek odpowiednich do gryzienia, psiak mimo wszystko będzie niszczyć meble. Decydując się na adopcję lub zakup zwierzaka trzeba mieć tego świadomość i ewentualne straty wliczyć w koszty.