Jak urządzić strefę relaksu w sypialni lub salonie?

Dobry wypoczynek pozwala naładować baterie i dać wytchnienie po długim dniu czy tygodniu pracy. Taka chwila dla siebie, dłuższa lub krótsza, cudowny, błogi relaks spędzony w zaciszu domowego ciepła. Aby nasz odpoczynek był jak najbardziej efektywny, potrzeba do niego odpowiedniego miejsca, ulubionego mebla, dobrej aranżacji wnętrza i jeszcze kilku rzeczy, które nas będą zachęcać do odpoczynku w salonie lub sypialni, bo w tych pomieszczeniach zwykle urządzamy domową strefę relaksu.

Odpoczynek w salonie.

Kluczowym elementem dobrego odpoczynku jest wygodny mebel. W salonie zazwyczaj jest to sofa. Nabywając ją kierujemy się swoistymi preferencjami, gabarytami, które są uzależnione z kolei od ilości miejsca, które mamy do zagospodarowania.
Ważne jest też to, czy miejsce do wypoczynku w salonie będzie służyło jednej osobie, która może wykorzystać całą przestrzeń relaksacyjną tylko dla siebie, czy może będzie wypoczywać tam para o zróżnicowanych przyzwyczajeniach lub też salon będzie służył rodzinie z dziećmi. W przypadku mniejszych dzieci o relaks raczej jest trudno, ale dobrym rozwiązaniem tutaj mogą okazać się meble modułowe. Takie meble można dowolnie ustawiać, przez co można je dostosować do potrzeb wszystkich domowników, zarówno dorosłych, jak również dzieci. W takich sytuacjach świetnie sprawdzają się sofy, które można ustawiać pod różnymi kątami, są to tak zwane sofy kameleony.Domownicy mogą spędzać na nich czas razem lub osobno, zależnie od sytuacji.

Ale nie tylko sofa może być salonowym meblem, który posłuży do odpoczynku. Świetnym jej uzupełnieniem lub zastąpieniem okazać się może wygodny fotel, a wzbogacony dodatkowo o puf świetnie pozwoli się zrelaksować. Często również pufy odgrywają dodatkową, ważną rolę – są niezwykle praktycznym i funkcjonalnym schowkiem.

Jednak funkcjonalna strefa wypoczynkowa to nie tylko sofa czy fotel. Oprócz tych mebli ważne są też elementy, które tworzą w salonie klimat i są uzupełnieniem wnętrza lub też po prostu dopełniają przestrzeń funkcjonalnie. Chodzi tutaj o stolik kawowy, lub ich komplet, które są niezwykle ważne, gdyż posłużą do odstawiania przedmiotów, z których korzystamy w trakcie wypoczynku.

W odpowiednim urządzeniu salonu, które wpływa korzystnie na relaks ważne jest zastosowanie dobrze dobranego światła. Powinno ono również posiadać regulację natężenia.
Ważnym elementem wypoczynkowym są również poduszki i pledy – otulające miękkością i zachęcające do relaksu są niezbędnym dodatkiem wyposażeniowym.
Warto również zaopatrzyć się w ulubione świece lub lampiony. Mogą one a nawet powinny być zapachowe, paląca się bowiem świeca o ulubionym zapachu pomoże szybko się odprężyć i wprowadzi w dobry nastrój.

Odpoczynek w sypialni.

Aby sypialnia stała się dobrą strefą relaksu,koniecznie potrzebna jest w tym celu jej odpowiednia aranżacja. Centralnym meblem w sypialni, niezależnie od jej wielkości, zawsze jest łóżko. To na nim właśnie śpimy, odpoczywamy i relaksujemy się. Z tego powodu, aby odpowiednio na nim wypocząć, powinno być wyposażone w wygodny materac, świeżą pościel, dużą ilość miękkich, kolorowych poduszek. Ono samo i przestrzeń wokół niego powinny być utrzymane w czystości i porządku, ponieważ wizualny bałagan nie sprzyja odpoczynkowi ani relaksowi.

W sypialni odpoczywa się najlepiej, kiedy nie otacza nas w niej hałas. Dobrym pomysłem jest tutaj zrezygnowanie z telewizora na koszt głośników lub wieży, które pozwolą na relaks przy ulubionej muzyce, nie męcząc przy tym wzroku.

Korzystnie na wypoczynek tutaj wpływa również prostota aranżacyjna. Zalecane jest minimum dekoracyjne, aby łatwo sypialnię utrzymać w ładzie i czystości. Jeśli lubimy rośliny, to jest jak najbardziej odpowiednie pomieszczenie, aby je tutaj zastosować.

Jeśli chodzi o światło w sypialni, to powinno się w tym pomieszczeniu unikać niebieskiego, jasnego światła, jak również świateł sufitowych, które od razu rozjaśniają cały pokój. Warto je zastąpić kinkietami, które dodatkowo pełnią rolę estetyczną lub ustawionymi na nocnych stolikach lampkami.

Taki odpoczynek na miękkich poduchach, przy świetle oraz zapachu ulubionych świec i muzyce, która sączy się łagodnie z głośników otulając głosem ulubionych muzyków to zdecydowanie najlepszy relaks, jaki możemy sobie wymarzyć po ciężkim dniu.