Jak wygląd wpływa na naszą samoocenę?

Wymarzony wygląd

Kwestia dobrego wyglądu jest w życiu większości ludzi bardzo ważna. Oczywiście jest to również sprawa bardzo indywidualna, ponieważ każdemu podoba się coś innego, każdy ma swój własny styl i poczucie estetyki. Dla jednych rozmiar 36 jest idealny, dla innych większe rozmiary są bardziej atrakcyjne. Wygląd to nie tylko kilogramy, ale również kolor włosów, fryzura, uzębienie inne cechy, które wiążą się z każdym z nas. Jednym z ważnych czynników, który wpływa na wygląd człowieka jest dbanie o siebie. Każdy wybiera zakres w którym to robi i sposoby, które służą spełnieniu tej czynności.

Wygląd a samoocena

Czy wygląd wpływa na naszą samoocenę? Oczywiście, że tak i to w istotnym stopniu. Jak wiadomo dobra samoocena to lepsze i bardziej komfortowe życie, dlatego warto podejmować działania, które ją podwyższą. Przysłowia na ten temat wyraźnie mówią, aby nie oceniać człowieka biorąc pod uwagę to jak wygląda. W rzeczywistości jednak jest tak, że wygląd znacznie wpływa na to jak postępujemy, jak się czujemy i czy chcemy poznać drugą osobę bliżej. Nie ma w tym nic złego, o ile takim zachowaniem nie krzywdzimy innych. To, że najpierw zwracamy uwagę na wygląd drugiej osoby jest naturalne.

Każdy ma jakieś wyobrażenie na temat tego, jak chciałby wyglądać. Jedni kierują się modą a inni przekonaniami, jednak nie ma na świecie człowieka, który nie dążyłby do pewnych celów w tym obszarze życia. Dlatego właśnie podejmujemy wysiłek, aby osiągnąć upragniony cel. Dbając o siebie w określony sposób wpływamy na to, jak wyglądamy, co znacznie wpływa na naszą samoocenę. Im bliżej wyobrażeniom tym ta samoocena jest wyższa, a poziom i komfort życia większy. Osoba, która nie jest zadowolona ze swojego wyglądu ma zaniżoną samoocenę, a to wpływa często na jej samopoczucie, relacje z innymi i sposób życia. Jeśli w naszym wyglądzie jest coś, co nie do końca nam się podoba, coś co nas zawstydza często rezygnujemy z przyjemności, które mogą odsłonić nasze niedoskonałości przed innymi. Często są to niedoskonałości, które są nimi tylko dla nas a inni nie zwracają na to uwagi. Jednak niska samoocena tak bardzo wpływa na nasze zachowanie, że wstydzimy się swojego wyglądu i chcemy ukryć ewentualne defekty przed wzrokiem innych. Wygląd niewątpliwie wpływa więc na samoocenę, a ta na życie.

Wygląd z którego jesteśmy zadowoleni przyczynia się do wysokiej samooceny. Dzięki takiemu jej poziomowi człowiek jest bardziej pewny siebie, co niesie ze sobą wiele korzyści. Pewność siebie daje nam możliwość łatwiejszego nawiązywania kontaktów z innymi, zadowolenie i szereg innych korzyści. Dobre samopoczucie jest bardzo ważne, dlatego warto o nie odpowiednio zadbać. Jeśli jesteśmy zadowoleni z naszego wyglądu o dobre samopoczucie nietrudno. Dobry wygląd to nie tylko tak ogromne zmiany jak zrzucenie kilkunastu kilogramów czy piękny makijaż, albo góra mięśni. Dobry wygląd to także kwestia codziennego dbania o siebie. Na pewno lepiej czujesz się w schludnym ubraniu, zadbanej fryzurze i pachnąć ulubionymi perfumami, niż w piżamie niezmienianej od kilku dni. To między innymi świadczy o tym, jak bardzo wygląd wpływa na komfort życia. Zadbany wygląd to również korzystniejszy wygląd, co ma wpływ na samoocenę.

Dbanie o siebie i dobry wygląd to również kwestia ważna, jeśli chodzi o ludzką psychikę. To czy dbamy o siebie, jak często to robimy i czy robimy to z przyjemnością jest oznaką tego czy jesteśmy zdrowi. Jeśli cieszysz się zdrowiem psychicznym na pewno doceniasz chwile, w których możesz poświęcić czas na dbanie o siebie. Jest to jedna z oznak zdrowia psychicznego człowieka. Dbanie o swój wygląd to naturalna potrzeba, dzięki której nasza samoocena może pozostać na dobrym poziomie.

Jednym z najlepszych dowodów na to, że wygląd znacznie wpływa na naszą samoocenę jest fakt, że większość ludzi po przekroczeniu pewnej granicy wieku stara się cofnąć oznaki upływającego czasu. Dzieje się tak niezależnie od płci, w miarę upływu czasu z naszej kosmetyczce przybywa kosmetyków, które niwelują zmarszczki czy ukrywają siwe włosy. Starość jest w pewien sposób piękna, ale gdy już się zbliża najczęściej staramy się ukryć jej pierwsze oznaki. Robimy to po to, aby zachować dobry wygląd, co pozwoli nam na utrzymanie samooceny na odpowiednim poziomie, a to z kolei powoduje, że nasze samopoczucie i sposób życia są zadowalające.

Podsumowanie

Samoocena jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka. Jednym z elementów, które wpływają na jej poziom jest wygląd. Każdy ma jakieś wyobrażenie na temat tego, jak chciałby wyglądać i podejmuje kroki, które przybliżą go do celu. Takie zachowania i taka potrzeba są całkowicie naturalne, nie ma nic złego w tym, że chcemy podobać się samym sobie. Dobry wygląd to pewność siebie, dobre samopoczucie, większy komfort i zadowolenie z życia. Jeśli nasz wygląd dalece odbiega od tego czego pragniemy, jesteśmy niezadowoleni. Wówczas staramy się zakrywać nasze wady i niedoskonałości przed wzrokiem innych, często również brak nam pewności siebie i radości z życia. Dlatego właśnie staramy się walczyć o to, aby osiągnąć swój wymarzony wygląd. Ilość zabiegów medycyny estetycznej, oferowanych produktów na upiększenie i popyt na to jest doskonałym dowodem na to, że wygląd wpływa na naszą samoocenę.