Maroko to dawna kolonia francuska, obecnie muzułmańskie państwo znajdujące się na północnym krańcu Afryki. Jest to bardzo popularny kierunek turystyczny ze względu na piękne widoki, ciekawa kulturę, bardzo aromatyczną i smaczna kuchnię. Co takiego pięknego jest w Maroku?
Turystyka w Maroku
Maroko znajduje się nad wybrzeżami Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego. Te piękne plaże i ciekawe wybrzeża przyciągają rocznie mnóstwo turystów spragnionych słońca, plażowania i możliwości kąpieli w ciepłej wodzie morskiej lub oceanu w zacisznych zatokach i bezpiecznych wybrzeżach.
Ciekawa historia kraju – mieszkanka typowo arabskiej kultury, muzułmańska religia oraz wiele lat bycia kolonią francuską, sprawiło że miasta to prawdziwa mieszanina architektoniczna. Piękne miasta, z niepowtarzalną zabudową, wypełnione aromatami jedzenia i przysmaków sprzedawanych na targach przyciągają turystów.
Najczęściej do trzech miast : Rabatu, czyli stolicy kraju, Casablanki i Marrakeszu.
Rabat
Rabat to stolica kraju, położona w zachodniej części, nad Oceanem Atlantyckim. Niedaleko ujścia rzeki Bu Rakrak. Jest to piękne miasto zamieszkane przez około 600 tysięcy mieszkańców – dane z 2014 roku.
Co warto zobaczyć w mieście, oprócz pięknego targu z wspaniałymi produktami na straganach czy uroczych kawiarenek i restauracji dla turystów?
Bab ar-Rwah to największa zabytkowa brama w murach obronnych miasta, pozostałych z epoki średniowiecza. Brama Wiatrów, jak można przetłumaczyć nazwę kompleksu, to pozostałość jeszcze z XII wieku.
Warto ją zobaczyć ze względu na niesamowity relief z charakterystycznym kwadratowym motywem, który zdobi zewnętrzną stronę. Wewnątrz pomieszczeń przy bramie, odbywają się zaś ciekawe wystawy sztuki.
Będąc w Rabacie nie można nie jechać do Szalla . Jest to dość rozległy kompleks, którego najstarsze części pamiętają okres starożytności. Znajduje się na przedmieściach stolicy, na skarpie powyżej doliny przepływającej nieopodal rzeki.
Według historyków prawdopodobnie pierwszą osadę na tych terenach założyli Fenicjanie, jednak nie ma po nich pozostałości w formie budynków, czy ich ruin. Zabudowa, która pozostała do dzisiaj to pozostałości po rzymskim mieście Sala Colonia. w 1154 roku zostało jednak opuszczone. Mieszkańcy nie opuścili jednak terenów bliskich miastu – przenieśli się kilka kilometrów, by wybudować istniejące do dzisiaj miasto Sala.
Do XIV wieku opuszczone miasto pełniło funkcję nekropolii królów Maroka. Pozostał po tym okresie minaret świątyni cmentarnej. Do dziś istnieją również ruiny bramy i murów z XIII wieku.
W Rabacie warto również zobaczyć Muzeum Antyków, Pałac królewski Dar el-Makhzen z XVIII wieku oraz wiele innych pozostałości po czasach zarówno rzymskich, królów arabskich ze średniowiecza i kolonialnych.
Marrakesz
Marrakesz, to duże miasto – ponad 910 tysięcy mieszkańców w 2014 roku – w zachodnim Maroku. Znajduje się w podnóża Atlasu Wysokiego, to jest na wysokości 460 metrów nad poziomem morza.
Najważniejszym zabytkiem miasta jest medyna – czyli stare miasto. Średniowieczna medyna Marrakeszu została już w 1985 wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO. Znajdują się na niej liczne zabytki, jak meczet Księgarzy – największy meczet miasta, którego budowa zakończyła się jeszcze w XII wieku, meczet Alego ibn Jusufa, najstarszy meczet w mieście, wzniesiony w pierwszej połowie XII wieku, niestety zamknięty dla nie muzułmanów, plac Dżami al-Fana największa atrakcja turystyczna miasta.
Plac słynie z wielkiego targu ze straganami restauracyjnymi, jaki odbywa się co wieczór. Wtedy na placu gromadzą się różni uliczni artyści – opowiadacze legend, muzycy i kuglarze. Cały targ trwa do północy. Cieszy się ogromną popularnością wśród turystów – każdy kto odwiedza Maroko i jest w pobliżu Marrakeszu powinien wziąć w tym udział.
Casablanca
Casablanca to ogromne miasto w zachodnim Maroku. W 2014 roku było zamieszkiwane przez ponad 3,4 miliona osób, co sprawiało, że było największym miastem w kraju, a nawet wśród krajów północnej Afryki. Jest też największym portem morskim Maroka.
Warto odwiedzić to miasto nie tylko ze względu na historię i filmografię powiązaną z tym miastem, ale też piękną architekturę.
Przykładem tego może być meczet Hasana II, trzeci największy meczet na świecie, posiadający drugi na świecie pod względem wysokości minaret, a najwyższy w Maroku.