Nie chcę być w ciąży, czyli o trudnych emocjach towarzyszących przyszłej mamie

Wydawać by się mogło, że cudowi, jakim jest ciąża towarzyszyć może jedynie radość. Okazuje się jednak, że coraz częstszym problemem jest depresja. Niestety, problem ten wciąż bywa bagatelizowany, co może mieć bardzo negatywne konsekwencje.

Kiedy myśl o urodzeniu dziecka przeraża..

To zdarza się bardzo często. Kiedy opadną pierwsze emocje związane z pozytywnym wynikiem testu ciążowego, przyszłą mamę dopada zwątpienie. I to nawet bez względu na to, czy jest to niechciana ciąża czy planowana. Kobieta zaczyna zastanawiać się czy da sobie radę, czy podoła jako matka. Szczególnie silne emocje cechują niechcianą ciążę, bo przecież nie tak miało być. Zanim jednak kobieta pozwoli sobie na poczucie winy, powinna dać sobie czas. Trzeba ochłonąć, przyjąć ze spokojem informację i tym, jak wielkie zmiany zajdą w jej życiu. Zazwyczaj wystarczy kilka dni i po przerażeniu pozostaje już tylko ekscytacja i radość. Zdarza się jednak, że kobieta wymaga wsparcia psychologicznego. Co ciekawe, zdarza się to nie tylko samotnym matkom, ale również matkom żyjącym w związku czy małżeństwie. Takie historie można przeczytać tutaj: przystanek-mama.spsk4.lublin.pl.

W jaki sposób podejść do nieplanowanej ciąży?

Każda ciąża, nawet ta niechciana jest cudem. Trudno do tego przekonać matkę, która nie chciała dziecka, która nie ma wsparcia ze strony partnera czy tym bardziej w przypadku, gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W trudnych chwilach warto jednak pamiętać, że bez względu na okoliczności, ten stan ma na celu sprowadzenie na świat człowieka.Oczywiście, kobieta potrzebuje czasu, by dopasować się do nowej sytuacji, z pewnością jednak trudności miną. Zawsze warto podzielić się swoim problemem z kimś zaufanym, a najlepiej skorzystać z pomocy psychologa. Warto w tym miejscu wspomnieć, że niechcianej ciąży można uniknąć poprzez stosowanie skutecznych środków zabezpieczających.

Nie chcę być w ciąży, czyli depresja ciążowa

Każda, a zwłaszcza nieplanowana ciąża, burzy w kobiecie poczucie bezpieczeństwa. W końcu jej rzeczywistość już niebawem ma się zupełnie zmienić. Kiedy pojawia się sygnał, że to już depresja w ciąży i należy szukać pomocy specjalisty? Przede wszystkim wtedy, gdy czarne myśli nie mijają. Każda kobieta w ciąży czy nawet już po urodzeniu dziecka czuje lęk. W pewnym momencie może się okazać, że nie jest on już jedynie naturalnym strachem i siebie i dziecko, ale przeszedł w fazę depresji. Depresja ciążowa może dotykać nawet 16% kobiet, jest to więc problem, o którym warto mówić. Zwracają na to uwagę przeróżne organizacje w naszym kraju. Więcej informacji na temat depresji porodowej można przeczytać tutaj: https://przystanek-mama.spsk4.lublin.pl/.