Legowisko dla psa – jak zrobić je samemu? Instrukcja krok po kroku

Pies – najlepszy przyjaciel człowieka i członek rodziny

Pies jest nie tylko najlepszym przyjacielem człowieka, ale również osobnikiem, którego traktujemy jako członka naszej rodziny. Z tego względu powinniśmy nie tylko dbać o niego najlepiej jak potrafimy, zapewniać mu opiekę, ale również darzyć go zainteresowaniem, uwagą, miłością i poświęcać każdą wolną chwilę nie tylko na zabawę, ale również spacer, przytulanie czy głaskanie. Pupilowi potrzebne jest miejsce, w którym nie tylko będzie mógł odpocząć i się zrelaksować, ale również poczuje się bezpiecznie. Dla psa mieszkającego w domu, takim miejscem przede wszystkim jest legowisko. Wielu właścicieli zwierząt decyduje się na zakup posłania poprzez strony internetowe, sklepy zoologiczne, bądź inne możliwości, które stwarza nam Internet. Zamiast decydować się na zakup, w prosty sposób możemy stworzyć legowisko dla naszego przyjaciela samodzielnie.

Legowisko dla psa – jak zrobić je samemu? Łatwa i krótka instrukcja

Każdy pies uwielbia wylegiwać się na wygodnym, ciepłym, miękkim i przeznaczonym specjalnie dla niego miejscu, którym zazwyczaj jest właśnie legowisko. Na samym początku tworzenia posłania powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę i dostosować jego rozmiar do wielkości naszego pupila, co doda mu ogrom komfortu i wygody w trakcie odpoczynku. Zwierzę powinno mieć możliwość wygodnego wyciągnięcia się i snu na nim.

Zazwyczaj, w celu określenia idealnych wymiarów mierzymy psa (najczęściej w trakcie snu, wtedy wymiary będą najbardziej prawdopodobne) i dodajemy do uzyskanego wyniku po 20 centymetrów z każdej strony. Jeśli nasz czworonóg jest wyjątkowo dużych wymiarów, najłatwiej będzie nam przygotować odpowiednio duże legowisko bez konieczności mierzenia. Kolejnym krokiem, po doborze wymiarów jest wybór odpowiedniego, solidnego i wygodnego materiału, z którego uszyjemy posłanie. Warto mieć również na uwadze to, czy wybrany materiał będzie łatwy w utrzymaniu i czyszczeniu, co oszczędzi nam sporo czasu. Najlepiej zdecydować się na materiały typu: alkantary, kodury lub poliester, które charakteryzują się dużą odpornością na zniszczenia, a także ich utrzymanie nie stwarza wielu problemów.

Kolejnym ważnym krokiem jest dobór materiału, który będzie wykorzystany do wypełnienia gotowego legowiska. Najczęściej stosowane są silikonowe kulki, które zapewniają nie tylko odpowiednią sprężystość, ale również zapewnią nieodkształcanie się posłania. Możemy również zdecydować się na koc czy poduszkę. Po doborze odpowiednich materiałów, czas zająć się wykonaniem posłania.

Na początku powinniśmy przyciąć obydwa materiały w taki sposób, żeby pasowały wymiarami do planowanego przez nas legowiska. Następnie należy przygotować jedną lub dwie poduszki, które możemy złączyć ze sobą za pomocą zszywacza. Dwie, wcześniej przycięte warstwy materiału należy ułożyć na płaskiej powierzchni i ostrymi nożyczkami nacinać brzegi materiałów na głębokość około 10 centymetrów.

Pomiędzy nacięciami należy pozostawić odstęp około 3 centymetrów. Pomiędzy warstwami materiału umieszczamy połączone poduszki bądź inne wypełnienie, wygodne dla naszego pupila. Związujemy górne paski materiału z dolnymi, na całej długości posłania. W ten sposób materiały zostaną połączone ze sobą, a efekt końcowy będzie przypominał frędzelki. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem, jest pomysł na drewniane posłanie, które dodatkowo wpłynie korzystnie na wystrój naszego wnętrza w domu.

Do wykonania takiego rodzaju posłania będziemy potrzebować: oszlifowanych, drewnianych desek, wkrętarki i zestawu śrub, wiertarki, czterech nóżek meblowych, drewnianych kołków, a także farby i pędzla. Deski powinniśmy przyciąć do odpowiednich wymiarów i wykonać z nich boki legowiska. Łączymy je ze sobą przy pomocy śrub lub gwoździ. Warto w desce, która będzie stanowiła przód posłania wykonać zaokrąglony otwór, który z pewnością ułatwi psu wchodzenie i wychodzenie.

Do gotowej ramy należy przymocować spód legowiska, następnie odwrócić je do góry nogami i wykonać cztery otwory, w których umieścimy nóżki meblowe. Gotowe posłanie możemy pomalować na dowolny kolor, a środek wyłożyć kocem lub poduszkami. Po wykonaniu legowiska, ważną kwestią jest również dobór odpowiedniego miejsca, w którym je umieścimy. Pamiętajmy, że powinna być to spokojna, cicha część domu, w której pupil znajdzie czas na odpoczynek, ale również będzie czuł się bezpiecznie. Ważny jest również komfort psa, a także żeby miał możliwość obserwacji co się dzieje dookoła niego.

Warto również pamiętać, że same przygotowanie posłania nie wystarczy. Bardzo ważne jest także dbanie o jego wygląd i czystość, dlatego powinniśmy regularnie je czyścić i nie pozwalać, aby zbierała się na nim zbyt duża ilość zanieczyszczeń.

Podsumowanie

Podsumowując, stworzenie samodzielnie legowiska dla naszego pupila może być nie tylko świetną zabawą, ale również sprawieniem mu ogromnej przyjemności. Stworzymy mu nie tylko wygodne, ciepłe i komfortowe miejsce do odpoczynku, ale również do obserwacji otoczenia.